A világhírű, zamatos szeszesital igazi hungarikum, a főzdék a fejlődés és a piaci elterjedés miatt állandó, motiváló versengést folytatnak mind itthon, mind határainkon túl. Cikkünkben a hazai és külföldi versenyek menetét, az elmúlt év kiemelkedő sikereit vettük számba.
A magyar pálinkák, évről évre növekvő számban, úgy hazai, mint nemzetközi versenyek állandó résztvevői. Kifejezetten pálinkaversenyek természetesen csak Magyarországon kerülnek, kerülhetnek megrendezésre, hiszen a híres szeszesitalt – négy osztrák tartomány kivételével – csak Magyarországon termett vagy termelt és feldolgozott gyümölcsből lehet készíteni.
A pálinkák legautentikusabb megmérettetései olyan hazai események, mint a HunDeszt Nemzeti Pálinka- és Nemzetközi Párlatverseny, vagy a Magyar Országos Pálinka- és Törkölypálinka és Nemzetközi Gyümölcs- és Borpárlat Verseny.
Ugyanakkor jogosan merül fel a téma iránt érdeklődőkben, miért fontos és lényeges üzleti elem a pálinkák nevezése, eredményes szerepeltetése nemzetközi párlatversenyeken is?
A magyar párlatok nagy sikernek örvendenek határainkon innen és túl. Forrás: Origo
A válasz a hazai szakértők szerint, hogy a minőség hazai tudatosítása és elfogadtatása mellett, nemzetközileg ismertté, elismertté kell tenni: a pálinka a világ egyik legjobb gyümölcspárlata. Az ehhez vezető egyik út ily módon a nemzetközi párlatversenyeken való sikeres szereplés.
A világhírű, zamatos szeszesital igazi hungarikum, a főzdék a fejlődés és a piaci elterjedés miatt állandó, motiváló versengést folytatnak mind itthon, mind határainkon túl. Forrás: Origo
Mind a két megmérettetés nemzetközi, így nemcsak Magyarországon készült párlatokkal is lehet nevezni, de ezek az italok természetesen nem a pálinkák kategóriájában indulnak.
A HunDeszt és a Gyulán megrendezett verseny bírálati módszerei és szempontjai azonosak. A benevezett pálinkákat először analitikai vizsgálatoknak vetik alá, meggyőződve arról, hogy azok megfelelnek-e a 110/2008. évi EGK rendeletnek, valamint a LXXIII./2008. évi Pálinkatörvény előírásainak. Ezt követően érzékszervi bírálatra kerül sor.
A világ egyik legrangosabb nemzetközi bor- és párlatversenye a londoni székhelyű, idén 50 éves International Wine&Spirit Competition. A megmérettetésre ez évben 2700 nevezési párlatminta érkezett a világ minden részéről. A legtöbb induló – 700 feletti minta – a Gin kategóriában volt, a Skót Whisky-k mezőnyében 400 feletti, míg a Brandy kategóriában 200 feletti minta érkezett.
A bírálási folyamat hét hónapon keresztül zajlik, a különböző tesztelő-panelekben 5-7 fős szakmai zsűri végzi a munkát, 50-65 párlatot kóstolva egy nap.
Az IWSC strukturált és szigorú kétlépcsős bírálati eljárást folytat, először a „kettős vak” bírálati eljárást alkalmazva, vagyis a mintákat előre öntött, számozott poharakban ízlelik meg, hogy a bírók soha ne láthassák az üveget. A zsűri naponta legfeljebb 65 mintát ízlel meg, hogy elkerüljék a szájfáradtságot, és az egyes termékeket egy egész testület értékeli szinkronban, lehetővé téve a csoportos megbeszéléseket. A verseny független bírói bizottsága negyedévente ülésezik, hogy a bírálati folyamat során a lehető legnagyobb integritást, pontosságot és pártatlanságot biztosítsák.
Olyan italszakértők vesznek részt az értékelésben, akik az adott kategóriák nemzetközi hírű specialistái, így hatalmas szakmai sikernek számít, hogy az Agárdi Barrique Szilva Pálinka idén aranyérmet, a Prémium Málna Pálinka ezüstérmet szerzett a Gyümölcs Párlatok kategóriában, míg a Hungarian Dry Gin a London Dry Gin kategóriában arany-, a Single Malt Whisky pedig ezüstérmet nyert a nem évjáratos Single Malt Whisky mezőnyében.
Az aranyérmes párlatok jellemzésük szerint kiváló párlatok kivételes egyensúllyal, ritka és komplex ízekkel, kiemelkedőek az adott kategórián belül. Az ezüstérmes párlatok pedig jellemzésük szerint kiváló párlatok, jó egyensúllyal, erős karakterrel és jó összetettséggel. A stílus klasszikus példái.
Az IWSC-n számos érmet nyert főzde tulajdonosai a piaci jelzéseket figyelve úgy döntöttek, hogy gin-portfóliót hoznak létre, „A ginkultúra hatalmasat fejlődött tőlünk nyugatra, nagy a választék, kisebb főzdék is készítenek gint, kreatív, izgalmas világ ez. Elsősorban a botanicalok kiválasztásával tudjuk a saját elképzeléseinkre formálni a termékeket, megteremtve az ital egyéniségét.
Az Agárdi Hungarian Dry Gin a London Dry Gin kategóriában arany-, a Single Malt Whisky pedig ezüstérmet nyert. Forrás: Origo
Mi ezen felbuzdulva készítettük el a már háromtagú, markánsan különböző gin-portfóliónkat, s ahogy anno a pálinkáinkkal, most a párlatainkkal szeretnénk az elsők között lenni, akik a hazai piacon minőségi választékot hoznak létre, az Agárditól megszokott színvonalon
– mesélte a motivációkról Vértes Tibor, a főzde társtulajdonosa és főzdemestere.
Vértes Tibor büszke az idei év eredményeire. Forrás: Agárdi Pálinka Kft.
A nyertes termékeket egész évben bemutatják tucatnyi nemzetközi vásáron és több száz fogyasztói kóstolón – és több mint 600 iparági szakember ismerheti meg a novemberi éves díjkiosztó banketten Londonban, amelyet a bor- és szeszes világában az iparág Oscarjaként ismernek.
A bejegyzés az origo cikke alapján készült.